Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Aktiebolagets verksamhet ska vara att självt eller genom dotterbolag äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 64 861 | 66 533 | 62 414 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 20 246 | 23 501 | 21 140 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 5 660 | 1 096 | 1 757 |
| Årets resultat (tkr) | 2 728 | -7 926 | -1 432 |
| Summa tillgångar (tkr) | 511 822 | 542 518 | 548 981 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 64 861 | 66 533 | 62 414 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 20 246 | 23 501 | 21 140 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 5 660 | 1 096 | 1 757 |
| Årets resultat (tkr) | 2 728 | -7 926 | -1 432 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 485 358 | 497 431 | 508 420 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 26 464 | 45 087 | 40 561 |
| Tillgångar (tkr) | 511 822 | 542 518 | 548 981 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 6 630 | 3 902 | 2 891 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 8 432 | 5 500 | 4 104 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 467 584 | 485 522 | 514 522 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 29 176 | 47 594 | 27 464 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 511 822 | 542 518 | 548 981 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 31.2% | 35.3% | 33.9% |
| Soliditet | 1.3% | 0.7% | 0.5% |
| Kassalikviditet | 90.7% | 94.7% | 147.7% |
Geely Innovation Centre 1 AB ingår i en koncern med 129 bolag. Moderbolag är Geely Europe Innovation Centre AB och koncernmoderbolag är Zhejiang Geely Holding Group Co Ltd. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Aktiebolagets verksamhet ska vara att självt eller genom dotterbolag äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.